Náš příběh

Něco málo o nás a našich zkušenostech

Komerčním pěstováním rychle rostoucích dřevin se zabýváme již několik let. Přesto až v roce 2013 se nám podařilo vypěstovat kvalitní plantáže rychle rostoucí dřeviny. Předešlé roky jsme především sbírali informace z přednášek pěstitelů z VÚKOZu a jiných. Avšak nejvíce zkušeností jsme nabili vlastní prací a především neúspěchy v začátcích pěstovaní. Proto bychom vás rádi upozornili ať na stránkách nepřehlédnete záložku „Pro začínající pěstitele“ a neuděláte stejné chyby v začátcích jako my.

Proto až nyní přicházíme na trh s prodejem rychle rostoucích dřevin.

Máme v sortimentu různé klony topolů a různé klony vrb. Klony jsou odzkoušeny, proto je můžeme již nabízet. Vše co je na našich stránkách psáno je vyzkoušeno v praxi. Nyní, když jsme už vypěstovali kvalitní plantáže, můžeme Vás na nich provést a předat zkušenosti. Samozřejmě Vám ukážeme plantáže, které byli v našich začátcích a u kterých se nesprávnou údržbou růst velmi zpomalil.

Náš příběh s RRD od začátku až do současnosti!

První nápad přišel s tím, jak využít pár arů pozemků, které jsou zatravněné, zamokřené a s velmi špatným přístupem. Brouzdáním po internetu jsme narazili na nějaké zázračné rychle rostoucí dřeviny, které za rok vyrostou 5m, ať je nasadíme kamkoliv a nemusíme se o ně starat a sklízet můžeme každé 4 roky krásné dřevo. Řekli jsme si to je nápad, vysadíme les. Sehnali jsme jednoho z nejlevnějších prodejců řízků, ze severu Čech a vydali jsme se pro sadbu. Když jsme přijeli, opět nám bylo řečeno, jak jsou RRD nenáročné rostou všude hlavně tam, kde je velmi vlhko. Vzali jsme si tedy 6000ks. Na jaře jsme stanoviště posekli křovinořezem a začala výsadba. Kde jsme poprvé zjistili, že je něco špatně. Řízky do země nešli, museli jsme je zatloukat. Po výsadbě jsme čekali na 3cm přírůstky denně, ale nic se nedělo.

Shrnutí: ačkoliv jsme se o tuto plantáž starali používali jsme herbicidy obsíkali jsme stromky otrhávali plevel okolo, tak polovina ve více zamokřené oblasti vůbec nevzešla jak můžete vidět na fotkách s názvem plantáž A druhá polovina po třech letech růstu dosahuje cca 3 metrů, živoří a jsou to pouze slabé proutky.
Řekli jsme si, kde jsme asi udělali chybu, zázračné topoly rostou všude v zamokřených oblastech, louka, pole je to jedno proč tedy nám ne ??? Začali jsme tedy jezdit po republice k různým pěstitelům, na semináře a získávat informace. Až jsme se dostali tam, kde nám byla doporučena podzimní výsadba. Byla vychválena, že řízky přes zimu nezmrznou a na jaře ihned vyrazí a předejdou uhynutí při jarních přísušcích. Řekli jsme si to je paráda. Na seminářích už nám bylo řečeno, že do louky RRD v žádném případě nepatří zamokřenou půdu, také rády nemají, že musíme kupovat klony jen s certifikací (rostlinolékařským pasem) a jiné drahocenné informace. Vzali jsme si plantáž o rozloze 3ha a provedli podzimní výsadbu a „ejhle“ na jaře bylo 60% řízků mrazem vytlačeno ze země na povrch. Takže nastala další brigáda zatlačování řízků zpět do země. Tudíž jsme 3ha sázeli skoro 2x. Příprava půdy proběhla bez chemie a hlavně bez orby. Byly použity pouze brány. OPĚT ŠPATNĚ.

Shrnutí: Za tyto dvě popisované sezony jsme získali tolik zkušeností, že jsme se do toho pustili po třetí. nakoupili jsme mechanizaci( kultivátor, postřikovač, rotavátor…..) různé druhy herbicidů (chemie) nějaké peníze to stálo, ale ušetřilo nám to moře času a hlavně ve finále velké peníze a nyní se těšíme krásným tří metrovým přírůstkům ačkoliv ne v úplně ideálních podmínkách jelikož jsme sázeli 520m.n přičemž ideální je cca 400m.n a do celkem kamenité půdy. Avšak pole bylo důkladně připraveno a v průběhu sezony o plantáž důkladně postaráno a výsledky jsou parádní. Stromky dokážou za jednu sezonu vyrůst klidně 3,5m a to nemluvím o 3-4 letých matečních které udělají za sezonu 5-5,5 metrů.

Shrnutí: Plantáž, o kterou bylo celoročně pečlivě postaráno, se vyplatí. Na fotografii můžeme vidět, že řádky jsou bez zaplevelení a stromy dorostly ač ne úplně ve vhodných půdních a klimatických podmínkách třech metrů. Tyto vlastnoručně nabyté zkušenosti se nám velmi vyplatili a chceme je předávat dál, aby už nikdo nenaletěl prodejcům za korunu či jiným podvodníkům bez povolení vystavovat rostlinolékařský pas atd. Nejsme jen prodejci. Pěstováním RRD jsme si prošli od úplného ne příliš pozitivního začátku až do doby, kdy stromky krásně rostou a my můžeme naše zkušenosti předávat dál.

Podobné příspěvky

Social Media Integration Powered by Acurax Wordpress Theme Designers