Sklizeň
Sklizeň rychle rostoucích dřevin
Sklizeň řezačkou: Zde uvádím sklizeň z roku 2018 Listopad
Z naší plantáže japonského topolu v roce 2018 bylo vytěženo z 1HA čyřletého porostu 150m3 štěpky což je 37,5m3 ročně/Ha. (150m3= cca 50t dle vlhkosti). Výhřevnost vytěžené štěpky byla cca 7GJ/t což je cca 58% vlhkost (ne moc dobré), jelikož nám na ni pršelo. Optimální vyhřevnost je okolo 9GJ/t. Teplárna platí částku za GJ.
Pro větší plochy je nejefektivnější použití štěpkování nastojato, které probíhá za pomocí sklízecího stroje – řezačky. Jedná se o řezačku na kukuřici s vyměnitelným adaptérem. Použitý adaptér je speciálně vyvinut pro štěpkování dřevin. U nás řezačka sklidila za 1hodinu cca 0,7Ha. Průměr kmenů může být podle typu řezačky až 15 cm. Náklady spojené se zapůjčením sklízecího stroje jsou v záložce ekonomika. Je důležité mít na paměti, že řezací stroj potřebuje dostatečnou otáčecí plochu cca 10m na obou koncích.
S řezacím strojem jezdí traktory, které štěpku z ryhle rostoucíh dřevin vyváží na svážecí plochu, kam si pro ni přijede kamion.
Překládka se provádí za pomoci nakladače. Je potřeba si zajistit v dojezdu traktoru svážecí plochu.
Štěpku jsme vozili přímo do teplárny.
Sklizeň dřeva:
Doporučená doba sklizně je po konci vegetace, nejlépe v měsících prosinec až konec února, z důvodu nejnižší vlhkosti dřeva cca 53%.
Doporučená doba obmytí je 5 let při průměru kmene cca 15 -20cm.
Sklízení se standardně provádí motorovou pilou. Výška řezu by měla být minimálně 20cm od země. Odpad jako jsou větve a vršky, lze seštěpkovat.
Ruční pořez:
Pro malé plochy je možno zvolit sklizeň za pomocí motorové pily. Pořezané pruty se vyvozí na skladovací plochu, kde se štěpkují za pomoci stojanové štěpkovačky. Opět je potřeba si zajistit v dojezdu traktoru svážecí plochu.