Využití

 

 

Rychle rostoucí dřeviny lze využít k mnoha účelům.

Jeden z nejčastějších důvodů vysazování plantáží  RRD je pro produkci štěpky a palivového dřeva.

Dřevo

Pro vytápění dřevem stačí vysázet necelý hektar a tím o samozásobení palivem máme vystaráno na cca 20let, což je životnost plantáže. Ušetřené peníze za tuto dobu se pohybují v řádu statisíců korun. Dřevo se sklízí každých pět let a dorůstá do průměru okolo 20 cm. Z jednoho hektaru  v ideálních podmínkách lze vytěžit až 450mdřeva. Jelikož dřevo v lesích stále ubývá, což způsobuje zvyšování cen palivového dřeva, stává se tento způsob pěstování velmi perspektivním.

Štěpka

Zakládání plantáží za účelem produkce dřevní štěpky se vyplatí zejména jako investiční příležitost.  Pěstování dřevní štěpky je podporováno Evropskou unií a státem, z důvodu snižování emisí a využití obnovitelných zdrojů, tak je i zahrnuto v programu rozvoje venkova.  O dřevní štěpku je vysoký zájem ze strany elektráren a tepláren. Cena závisí na vlhkosti štěpky množství popelovin atd.. V roce 2018 se cena za 1t pohybovala okolo 1200-1500Kč. Proto zakládání plantáží pro produkci dřevní štěpky má velmi vysoký finanční potenciál.

Živý plot

RRD je velmi vhodné pro zakládání živých plotů jelikož už první rok dokáže v ideálních podmínkách, nebo při správné údržbě vyrůst do výšky přesahující tři metry a v následujícím roce až šest metrů. Pokud stromy třetí rok pokácíme a necháme obrůst, vytvoří velký počet listnatých prutů, které dorůstají do výšky až pěti metrů, ale je nutné je přes sezonu zastřihávat v požadované výšce, aby utvořili široký a rozvětvený habitus (hustota větví a listů).

Kůly

Využití RRD lze využít i na vytvoření sloupků pro různé druhy oplocení. Výhodou je vysoká pevnost sloupku, životnost a minimální finanční náklady. Jako praktické využití, lze například zmínit (rozsáhlé pastviny, oplocenky v lese, sloupky v oborách, zahrady, sady, rozsáhlé zahrady, vinice atd…) Takovéto sloupky je vhodné každý rok v požadované výšce zastřihnout.  Zejména z toho důvodu, že klony jsou nepůvodního druhu a je třeba zabránit jejich vysemenění.

Větrolamy

Jedna z vlastností toho stromu je ohebnost, proto ho lze doporučit vysázet jako větrolam. Vhodné oblasti pro větrolamy jsou se silnými nárazovými větry.  Jeho odolnost vůči povětrnostním podmínkám je velmi vysoká.

Pelety a brikety

Po řádném dosušení lze dřevo nadrtit a slisovat pro výrobu pelet a briket .

Podobné příspěvky

Floating Social Media Icons Powered by Acurax Blog Designing Company