Sklizeň

Sklizeň

dřevo

Sklizeň dřeva:

Doporučená doba sklizně je po konci vegetace, nejlépe v měsících prosinec až konec ledna, z důvodu nejnižší vlhkosti dřeva cca 53%. Pokud se dřevo poráží dříve ihned po opadu listů, dřevo stále pracuje a stahuje živiny, proto vlhkost není tak nízká. Není vhodné řezat stromy v době vegetace, jelikož se snižuje kvalita uřezaných pařezů.

Doporučená doba obmytí je 4-5 let při průměru kmene cca 15-18cm. Při tomto obvodu a výšce 15m lze vytěžit okolo 400 prostorových metrů paliva.

Sklízení se standardně provádí motorovou pilou. Výška řezu by měla být minimálně od 20cm od země.  Odpad jako jsou větve a vršky, lze seštěpkovat. Veškerý odpad je důležité odstranit z plantáže, aby se do zbytků nechytala plíseň a nepřenášela se na zdravé kmeny.

 

Sklizeň štěpka

Sklizeň řezačkou:

Pro větší plochy je nejefektivnější použití štěpkování na stojato, které probíhá za pomocí sklízecího stroje – řezačky. Jedná se o řezačku na kukuřici s vyměnitelným adaptérem. Použitý adaptér je speciálně vyvinut pro štěpkování dřevin. Řezačka je schopna za 1h sklidit cca 1.4 Ha (podle typu). Průměr kmenů může být podle typu řezačky, až 15 cm. Je třeba si dát pozor, aby nedošlo k přejetí pařezů. Náklady spojené se zapůjčením sklízecího stroje jsou v záložce ekonomika. Je důležité mít na paměti že řezací stroj potřebuje dostatečnou úvrať cca 7m.

S řezacím strojem jezdí traktory, které štěpku vyváží na svářecí plochu, kam si pro ni přijede kamion.

Překládka se provádí za pomoci bagru. Je potřeba si zajistit v dojezdu traktoru svážecí plochu.

Ruční pořez:

Pro malé plochy je možno zvolit sklizeň za pomocí motorové pily. Pořezané pruty se vyvozí na skladovací plochu, kde se štěpkují za pomoci stojanové štěpkovačky. Opět je potřeba si zajistit v dojezdu traktoru svážecí plochu.

 

 

 

Podobné příspěvky

Floating Social Media Icons Powered by Acurax Blog Designing Company