Správná příprava sadby

P_20150307_155723small2

Mnoho pěstitelů matečnic má svůj způsob sklizně a řízkování a samozřejmě ho prezentují jako ten nejlepší a ostatní zatracují. Které způsoby jsou ale správné a které ne?

V následujícím textu objektivně popíšeme, jak lze sadbu připravit a uskladnit. Všechny uvedené informace byly otestovány v reálných podmínkách.

Jak poznat správně připravenou a kvalitní sadbu?

A jaká je správná technologie přípravy sadby?

Vyzkoušeli jsme tedy několik nejčastějších a nejpoužívanějších metod sklizně a řízkování. Tyto metody jsme objektivně posoudily a popsali.

Nejprve je nutné říct, že množit je možné pouze víceleté matečnice. Sadba z jednoleté matečnice nemá tak dobré růstové vlastnosti a může se zkrátit celková životnost vysazované plantáže.

Mechanická odolnost sadbového materiálu je poměrně vysoká. Ovšem pupeny jsou náchylnější k odlamování, proto je se sadbou potřeba zacházet šetrně, ale určité mechanické namáhání také snesou. I při zničeném vrcholovém pupenu např. při zatloukání při výsadbě, je řízek schopný obrůst z dalšího pupenu, i když je pod zemí, takže k úhynu nedojde (tuto metodu jsme osobně vyzkoušeli na několika tísících kusech). Obrůstají i při nalomení, ovšem takto poškozené řízky je lepší vyměnit za zdravé.

 

Sklizeň matečnic

Existují dva způsoby. Mechanický pořez a ruční stříhání.

Mechanický pořez je u nás zatím velmi málo rozšířen z důvodu vysoké pořizovací ceny a nízké dostupnosti. A možná i proto je tento způsob sklizně občas pomlouván. Jedná se ovšem o metodu, která je naprosto v pořádku.  Je účinná a nijak nepoškozuje kořen ani uříznutý prut. Je ovšem potřeba použít jemný a kvalitní kotouč. (testováno na ploše 2000 m2)

Jako méně vhodná metoda se jeví pořez motorovou pilou, která je sice rychlejší než např. stříhání, ale místo řezu bývá roztřepené.

Ruční stříhání je pomalé a je potřeba použít kvalitní pevné a ostré nůžky, které „nežvýkají“ a jinak nedeformují stříhaný materiál. Důležité je také provádět střih nad pupenem. Vhodné jsou kvalitní zahradní nůžky a velmi se osvědčily i pákové nůžky na železo upnuté například do svěráku nebo kamkoli jinam. Tato metoda je velmi efektivní a lze sní nastříhat několik tisíc kusů denně s tím, že řez je naprosto čistý a neroztřepený a je proveden každý zvlášť tedy nad pupenem. (Testováno na ploše
1Ha pákovými i zahradními nůžkami)

 

Řízkování

Pro řízkování je ptřeba použít ostrých a kvalitních nůžek stejně jako u sklizně. Vhodné jsou i pákové nůžky na železo. Pokud jsou nůžky dostatečně ostré, střih je čistý a stříhaný materiál se nedeformuje.

 

Použití pily je možné s použitím jemného kotouče, který zajistí co nejčistší řez. Pila se používá zejména pro řezání více prutů najednou. Řez pilou je stejně kvalitní jako střih nůžkami.

nuzkysmall

Střih zahradními nůžkami

motorovsmall

Řez motorovou pilou

 

 

 

 

 

 

 

zelezosmall

Střih nůžkami na železo

pilasmall

Řez ruční pilou

 

 

 

 

 

 

 

Saba

Nekvalitní sadbu poznáme tak, že jsou řízky tenké. Naše firma netřídí řízky na skupinu tříděné a netříděné. Prodáváme pouze tříděné kusy, které jsou kvalitní a mají energii růst.

Tenké řízky nejsou schopny zadržet potřebné množství vody a živin,  proto při jarních přísušcích usychají. Také se při výsadbě lámou.

Nebo mají na sobě stopy po uříznutí větví.

Špatná sadba je i z uřezaných větví, ty zdaleka nemají takové růstové vlastnosti, jako když jsou řízky stříhané z prýtů. Na tento problém si je třeba obzvlášť dát pozor, jelikož je mnoho prodejců co prodává nastříhané větve, aby měli více sadby.prytysm

Déle nesmí být konečky roztrhané, nebo jinak vážně poškozené. To způsobuje plesnivění a jsou náchylné k onemocnění chorobami, které popisujeme v sekci houbové a bakteriální onemocnění.

Také není možné pro řízkování použít celý prýt. Jeho vrchní část je nevyzrálá a nemá dobré růstové vlastnosti, naopak spodní část u kvalitních prýtů se také odděluje. A lze ji použít jako kůly, jelikož by bylo velmi obtížné vysazovat ručně takto tlusté řízky. Proto jak jsme již zmiňovali, sadbu dodáváme pouze tříděnou a ideální pro ruční i strojovou výsadbu. Konce z prýtů cca 1 až 1,5m je vyhazováno, protože tato část je slabá nemá kvalitní a vyzrálá pletiva, tudíž budoucí růstová energie je velmi nízká.

V žádném případě nedoporučujeme kupovat sadbu od prodejců, kteří vám nejsou schopni vystavit rostlinolékařský pas, vyhotovit projekt a nejsou registrováni u státní rostlinolékařské zprávy. Tímto velmi omezíme riziko nákupu nekvalitní sadby.

 

Skladování a přeprava

Sadbový materiál se nesmí skladovat venku, jelikož dochází k vysušovaní. Skladovat lze pouze v prostorách bez průvanu s dostatečnou vlhkostí, nízkou teplotou a ve tmě. Vhodné mohou být některé sklepy, ovšem ideální jsou chladicí boxy.

Sadba se nejčastěji skladuje a zároveň i expeduje buď v přepravkách, v papírových krabicích nebo v různých pytlích. Občas se můžeme dočíst, že použití pytlů není vhodné kvůli poškození sadby.
V takovém případě jde o velmi subjektivní názor. Z vlastních zkušeností můžeme potvrdit, že použití pytlů sadbu nijak nepoškozuje, (testováno na cca 16000 ks) minimalizuje objem i váhu než různé krabice a tím šetří i peníze za poštovné. Rašlové pytle tedy můžeme pro export doporučit.

 

 

 

Podobné příspěvky

Social Media Icons Powered by Acurax Website Design Expert