Skladování
Řízky by se měly skladovat v chladném a vlhkém prostředí. Při kratším skladování, cca 1-2 měsíce, stačí 1-4 °C, déle těsně pod bodem mrazu. Je důležité, aby ve skladovací místnosti nebyl průvan, aby pruty a řízky nevysychaly.
Před výsadbou se píše, že je vhodné namočit řízky na 24 h do vody. Nám se osvědčilo mít řízky až 2 dny ve vodě. Tím nasáknou vlhkost a lépe překonají jarní přísušky.
Volba sponu
Dále je důležité zvolit si spon sadby. Ten závisí, zda chceme mít plantáž na dřevo, či na štěpku. Na štěpku sázíme 8000ks/ha a na dřevo 6000ks/ha. Spon si každý musí určit sám dle techniky, kterou bude používat na obhospodařování v prvním roce (volba sponu také určuje počet řízků sázených na hektar).
značení řádků pro výsadbu
Dříve jsme používali jako značení provázek. Nyní používáme sazečku taženou za traktorem.
Je důležité dodržet alespoň 8 m úvrať pro otáčení mechanizace na začátku a konci pozemku.
Sadbu lze provádět třemi způsoby
Ruční výsadba
Je nejlevnější, ale samozřejmě také nejpracnější. K ruční výsadbě je zapotřebí kůly a provaz. Kůly zatlučeme do země natáhneme mezi ně provaz a tím si vytvoříme řádky, do kterých poté budeme sázet. Je vhodné, aby řádky byly rovné. Pokud stromky nejsou v řadě, jejich pozdější údržba je složitější.
Zatloukání řízků
Zatloukání řízků není šťastný způsob sadby, nejen proto, že se řízky poničí, roztřepí a mohou se do nich dostat choroby. Také je to velmi pracné a doba sázení se několikanásobně protáhne. Proto je lepší použít sazečku.
Poloautomatická výsadba
Zde je použita sazečka za traktor a jeden nebo dva sazeči, kteří vkládají řízky do sazečky. Nebo přímo do rýhy kterou sazečka připraví a poté ihned zahrne.
Hloubka výsadby
Se provádí tak,aby nad zemí koukal jeden pupen.